30 września 2023
Wywiady

Tadeusz Kwiatkowski: Zapraszam na Święto Powiśla

Rozmowa ze starostą powiatu dąbrowskiego Tadeuszem Kwiatkowskim.

W dzisiejszych czasach dożynki mają jeszcze sens?

Tak, zdecydowanie! To podziękowanie za trudną pracę rolników i płody rolne, które trafią na nasze stoły. W naszym powiecie kolejny raz łączymy tradycyjne dożynki ze Świętem Powiśla Dąbrowskiego oraz targami gospodarczymi. To święto jest doskonałą okazją, aby zaprezentować nasze walory, możliwości, które stwarzamy. Jesteśmy typowo rolniczym powiatem, dlatego chcemy promować również naszych rolników, gospodarstwa agroturystyczne, koła gospodyń wiejskich, które prężnie działają na naszym terenie. Nasza impreza ma międzynarodowy charakter, a naszym gościom na pewno do gustu przypadną wieńce dożynkowe, które pieczołowicie są właśnie przygotowywane. To piękna tradycja, którą musimy kultywować. Podczas Święta Powiśla promujemy też przedsiębiorców, nie tylko rodzimych, ale również naszych gości, którzy wystawiają na stoiskach wszystko co najlepsze.

Kto w tym roku przyjedzie z zagranicznych gości?

Odwiedzą nas Węgrzy, Ukraińcy, Niemcy, Słowacy  oraz najprawdopodobniej przedsiębiorcy z Mołdawii. Ich wizyta to także doskonała okazja do promocji kultury i tradycji państw naszych gości. Na kilka godzin Bolesław, gdzie odbywa się tegoroczne Święto Powiśla, stanie się prawdziwym tyglem kultur. Natomiast cały dzień wrażeń zwieńczy występ gwiazdy wieczoru – zespołu Krywań.

Jednym z naszych gości zagranicznych będzie Siergiej Mazur, burmistrz Bałty na Ukrainie. To nasz partner, z którym intensywnie współpracujemy. Jak wiemy, na Ukrainie trwają reformy.  Podczas takich wizyt u nas, samorządowiec ten ma możliwość podpatrzenia naszych rozwiązań, organizacji, sposobu funkcjonowania samorządu, które później może wdrożyć w swoim mieście.

Nie tylko samorząd powiatowy, ale także województwo małopolskie wspiera przekształcenia w dąbrowskim szpitalu. Co dzięki unijnemu wsparciu zmieni się w tej placówce?

To bardzo ważne kolejne wsparcie. Dzięki tym pieniądzom będzie możliwy remont kotłowni, przesyłów, zostaną także zainstalowane panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Wszystko to da wymierny efekt w postaci oszczędności związanych z funkcjonowaniem tej instytucji. Po restrukturyzacji, którą przeszła ta placówka jakiś czas temu, wyniki finansowe szpitala są dobre, a po wykonaniu inwestycji w kasie zostaną dodatkowe środki. To z kolei pozwoli na dalsze inwestycje i otwiera drogę do podniesienia płac personelu.

Samorząd powiatowy mocno inwestuje w tą placówkę.

Naszym zadaniem jest zabezpieczenie opieki zdrowotnej mieszkańcom. We wspomnianej wcześniej inwestycji partycypujemy w blisko 50 %, ale tak naprawdę wspieramy każde zadanie realizowane w tej placówce.

Budowa drogi i mostu w Podborzu to największa tegoroczna inwestycja w powiecie dąbrowskim? Aktualnie na jakim etapie są oba zadania?

Są to rzeczywiście spore zadania. Most stał się już słynną inwestycją, mówi się o nim w telewizji, czyta się o nim w prasie oraz przyciąga wiele… kontroli, co ostatecznie spowolniło realizację budowy. Każda kontrola tego zadania powoduje przerwanie cyklu pracy, ale na szczęście jesteśmy już na finiszu. Rozpoczęła się także budowa już samej drogi, która zakończy się, mam nadzieję, zgodnie z przyjętym harmonogramem, w listopadzie. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy odczują znaczną poprawę. Z jednej strony pojawi się dobrej jakości nawierzchnia podnosząca komfort jazdy, natomiast z drugiej strony podniesiemy poziom bezpieczeństwa dzięki nowym chodnikom i ścieżkom rowerowym.

Ale chyba Podborze to nie jedyne miejsce, gdzie inwestujecie?

Niebawem ruszy przebudowa spichlerza w zespole dworsko-parkowym w Brniu. Efektem tej modernizacji będzie stanica rowerowa. W sumie przeznaczamy na ten cel ok. 3 milionów złotych.  Inwestycja ta będzie dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Poza stanicą powstaną tam parkingi, ścieżki, nowe alejki. Chcemy to miejsce włączyć w stale rozbudowywaną sieć ścieżek rowerowych w naszym powiecie oraz stworzyć rowerzystom godne warunki na przebranie się, umycie, odpoczynek, zjedzenie. Zespół dworsko-parkowy jest wspaniałym i jednym z najpiękniejszych w okolicy miejscem w stylu wersalskim, już odnowiony, z zasadzonymi nowymi drzewami, z siecią kanałów wodnych. Teraz będzie to również cel wypraw rowerowych.

Macie problem z przetargami? Inne samorządy narzekają, że wycena ich inwestycji rozmija się z ofertami składanymi przez wykonawców, którzy windują ceny.

Wszystko zależy od terminu ogłoszenia i rozstrzygnięcia przetargów. Od lat przyświeca nam zasada – jeśli mamy pieniądze na inwestycje, Zarząd Drogowy zaraz na początku roku ogłasza i rozstrzyga przetargi, gdyż wtedy ceny wykonania inwestycji są o wiele niższe. Rzeczywiście samorządowcy, z którymi mam okazję się spotykać, skarżą się, że muszą unieważniać przetargi, gdyż oferty są dużo wyższe niż kosztorysy inwestorskie.

1 września już niebawem. Wyrobicie się z remontami w szkołach?

Zakres prowadzonych prac jest spory. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej remontujemy instalację centralnego ogrzewania, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu budujemy infrastrukturę niezbędną do montażu windy oraz odnawiamy tamtejszą salę gimnastyczną, ale tak naprawdę w każdej szkole w naszym powiecie prowadzimy prace większe lub mniejsze, aby po wakacjach młodzież mogła wrócić do odnowionych i wyremontowanych pomieszczeń.

Ogromny sukces Joanny Mazur i zdobycie Mistrzostwa Świata to niekwestionowanie najważniejsza informacja sportowa na Powiślu. Jak Pan dowiedział się o tym wyniku?

Zadzwonił do mnie znajomy. Jednak byłem już wcześniej przekonany, że Pani Joanna wróci z medalem. Już w ubiegłym roku wspólnie z wszystkimi samorządowcami z powiatu wsparliśmy finansowo działalność sportową naszej Mistrzyni, już wtedy wiedzieliśmy, że drzemie w niej ogromna siła i potencjał, który jako samorząd musimy wspierać. Dziś wiemy, że zaowocowało to workiem medali przywiezionym z Mistrzostw Świata, a przed nami Mistrzostwa Europy i Igrzyska Paraolimpijskie, dlatego jeszcze mocniej trzymamy kciuki za naszą Mistrzynię. Joanna daje nam świetny przykład, jak iść przez życie: mimo trudności związanych z niepełnosprawnością, robi to co kocha i to na mistrzowskim poziomie.

Na pewno już Pan myśli o przyszłorocznych założeniach budżetu powiatu dąbrowskiego. Ma Pan już pierwsze priorytety?

Zawsze nasi radni kładą olbrzymi nacisk na inwestycje drogowe, ale w naszym powiecie jest już niewiele tras, które wymagają modernizacji. Jednak nadal chcemy mocno inwestować w budowę chodników, które realizujemy w ścisłej współpracy z samorządami gminnymi. Chcielibyśmy w przyszłym roku dokończyć inwestycje na trasie Nieczajna–Radgoszcz oraz wymienić pokrycie dachowe Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej i gruntownie przebudować salę gimnastyczną naszej szkoły w Szczucinie.

Dziękuję za rozmowę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.