2 maja 2024
Aktualności

TARNÓW: 40-latkowie chętnie się badają

Już prawie 250 osób skorzystało w Zespole Przychodni Specjalistycznych z pakietu bezpłatnych badań w ramach programu Profilaktyka 40 Plus. Wszystko można załatwić w jednym dniu bez czekania w kolejce.

Po 40-tce najwyższy czas zadbać o profilaktykę. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

Dlaczego po 40. roku życia warto zrobić zdrowotny bilans?

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko rozwoju wielu chorób, m.in. cukrzycy, nadciśnienia, udarów, schorzeń serca czy nowotworów. Problem w tym, że rozwijają się one podstępnie, przez długie lata nie powodując żadnych dolegliwości. Gdy zaś te się pojawiają, okazuje się, że choroba jest już zaawansowana. A przecież można tego uniknąć – wystarczy jedynie systematycznie się badać.

Kto może skorzystać z bezpłatnych badań?

Program 40 Plus to propozycja i dla panów i dla pań. A w pakiecie m.in. pomiar ciśnienia tętniczego, stężenia cholesterolu, masy ciała, czy też ocena miarowości rytmu serca oraz morfologia krwi. W zależności od indywidualnych czynników ryzyka są dostępne badania: PSA w kierunku raka prostaty, krwi utajonej w kale w kierunku raka jelita grubego, próby wątrobowe, czy pomiar stężenia glukozy we krwi, aby ocenić czynniki ryzyka cukrzycy.

Z jakich badań mogą skorzystać kobiety?

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:

morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
stężenie glukozy we krwi;
AlAT, AspAT, GGTP;
poziom kreatyniny we krwi;
badanie ogólne moczu;
poziom kwasu moczowego we krwi;
krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Jakie badania dedykowane są mężczyznom?

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:
morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi;
stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
stężenie glukozy we krwi;
AlAT, AspAT, GGTP;
poziom kreatyniny we krwi;
badanie ogólne moczu;
poziom kwasu moczowego we krwi;
krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Jak zgłosić się na badanie?

Żeby skorzystać z bezpłatnego pakietu diagnostycznego „Profilaktyka 40 PLUS”, wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, wypełnić specjalną ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania (może to potrwać do 48 h).

Osoby, które nie korzystają z internetowego konta pacjenta,  e-skierowanie mogą uzyskać również za pomocą infolinii – 22 735 39 53.
Pacjent odpowiada na kilka pytań dotyczących zdrowia, chorób, które występują w rodzinie  i dietetycznych przyzwyczajeń. Na podstawie ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka i zostanie dobrany odpowiedni pakiet badań.

Żeby wykonać pakiet bezpłatnych badań w ZPS nie trzeba się wcześniej zapisywać. Po wystawieniu e-skierowania wystarczy zgłosić się od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 14.30 do gabinetu nr 104.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.