30 maja 2024
Aktualności

TARNÓW: MZB wybuduje budynek z mieszkaniami dla starszych i niepełnosprawnych

Miejski Zarząd Budynków sprawuje pieczę nad 281 nieruchomościami, w których jest 2 tys. 584 komunalnych lokali mieszkalnych, w tym 439 lokali socjalnych i pomieszczeń tymczasowych. Niedługo mieszkań przybędzie, bo miejska spółka planuje rozpoczęcie budowy budynku z 62 mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Wolne lokale, tzw. pustostany, są remontowane i przekazywane przez miasto kolejnym oczekującym rodzinom. Dla przyspieszenia przekazywania lokali powstał program „Mieszkanie za remont”, który cieszy się dużym zainteresowaniem. W ramach jego pierwszej edycji w maju ubiegłego roku nowi użytkownicy przejęli do remontu i zasiedlenia 15 mieszkań, a w drugiej edycji w listopadzie były to już 23 mieszkania. Program jest nadal realizowany.

W latach 2018 – 2019 MZB w ramach programu „Rewitalizacja Starówki” sfinansował remont elewacji, malowanie klatek schodowych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w budynkach komunalnych usytuowanych przy ul. Żydowskiej. W ramach kolejnego programu dotyczącego ograniczania niskiej emisji pyłów i zanieczyszczeń budynki te podłączone zostały do miejskiej sieci ciepłowniczej – obecnie można z nich korzystać z centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody.

– W roku bieżącym, w ramach obu programów, zajmować się będziemy nieruchomościami przy ul. Wekslarskiej 2 i Rynek 9. Pozostałe budynki usytuowane przy ul. Wekslarskiej podłączone zostaną do miejskiej sieci ciepłowniczej do końca br. – informuje Janusz Galas, prezes Miejskiego Zarządu Budynków.

Sieć ciepłownicza Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej będzie systematycznie podłączana do kolejnych budynków przy ul. Krakowskiej, Mościckiego i innych, a tam, gdzie sieć dotrzeć nie może wprowadzane zostanie tzw. ogrzewanie gazowe etażowe. W większości budynków zarządzanych przez MZB przeprowadzona została pełna termorenowacja tj. docieplenie ścian budynków, stropów oraz wymiana stolarki okiennej.

– W bieżącym roku planujemy też rozpoczęcie budowy budynku z 62 mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych. Budynek wyposażony zostanie w podjazdy, dźwigi osobowe, samoobsługową pralnię, działał w nim będzie Klub Seniora. Inwestycja umożliwi osobom starszym i niepełnosprawnym zamianę dużych i kosztownych w utrzymaniu lub położonych na wyższych piętrach mieszkań komunalnych – informuje prezes Galas o najnowszych planach spółki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.