Tarnów pomoże mieszkańcom, ale się nie cieszy
Znów mamy do czynienia z chocholim tańcem tarnowskiego samorządu. Kolejny raz na stronach tarnowskiego magistratu mamy przemycony polityczny przekaz i dowiadujemy się, że ponoć większość samorządów nie uznaje za dobry pomysł sprzedaży przez miasta i gminy węgla importowanego przez spółki Skarbu Państwa, to jednak większość – w tym Tarnów – na to się zdecydowała. Tarnowscy urzędnicy podkreślają, że rząd, którego obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, nie zgromadził w odpowiednim czasie zapasów węgla. Ale czy na pewno samorząd, Tarnów i jego prezydent Roman Ciepiela może czuć się wyzyskiwany? Czy robi on łaskę mieszkańcom i rządowi, że pomoże w sprzedaży węgla? O tym za chwilę.
Prezydent Roman Ciepiela już w pierwszej połowie października zadeklarował, że choć jego zdaniem samorząd nie jest od sprzedaży węgla, to jednak miasto podejmie się tego zadania, aby pomóc tarnowianom, którzy węgla jeszcze nie kupili. Odbyło się spotkanie miejskiego sztabu kryzysowego, którego zadaniem będzie skoordynowanie sprzedaży mieszkańcom węgla, który zakupiły za granicą spółki Skarbu Państwa, a który w najbliższym czasie ma dotrzeć do Polski. Rozmawiano o transporcie węgla do Tarnowa, jego składowaniu i systemie sprzedaży oraz kosztach tych działań. Pierwszym pomysłem było, aby sprzedażą zajęła się miejska spółka MPGK, jednak po dyskusji ustalono, że lepszym sposobem będzie zaangażowanie do tego celu dwóch działających w Tarnowie prywatnych składów węgla, które w obecnym kryzysie są w trudnej sytuacji biznesowej.
Prezydent Tarnowa spotkał się z właścicielami składów, z którymi rozmawiał o możliwościach poprowadzenia przez nich sprzedaży węgla dla tarnowian, po podpisaniu odpowiedniej umowy z Urzędem Miasta Tarnowa. Wstępnie wyrazili oni zainteresowanie taką współpracą, jednak przedstawili sporo wątpliwości dotyczących niektórych zapisów w projekcie ustawy.
Zdaniem samorządów projekt zbyt mocno ingeruje w mechanizmy wolnorynkowe, samorządowcy chcą, aby odległość do punktów, w których będzie odbierany węgiel, nie przekraczała 100 km i żeby były one określone w rozporządzeniu. Chcą również jasnego stwierdzenia, że to spółki Skarbu Państwa sprowadzające węgiel odpowiadają za jego jakość. Potwierdzeniem miałoby być przekazywanie gminom wraz z paliwem odpowiednich certyfikatów.
– Nie ukrywam, że mam duże wątpliwości co do sprzedaży węgla przez samorządy, jednak chcemy pomóc naszym mieszkańców w sytuacji, gdy rząd przespał lato i nie zgromadził odpowiednich zapasów – podkreśla prezydent Roman Ciepiela. – W tym celu nawiązaliśmy kontakty i współpracę z tarnowskimi składami, które najprawdopodobniej zajmą się sprzedażą węgla w naszym imieniu. Mają w tym wieloletnie doświadczenie, place do składowania, odpowiedni sprzęt, a poza tym chcemy im pomóc w kryzysowej sytuacji. Jesteśmy gotowi do podpisania umów i sprzedaży węgla, czekamy tylko na ustawę, która musi przejść przez Sejm, Senat i uzyskać podpis prezydenta.
Jak to jest jednak ze współpracą na linii rząd-samorząd? Czy narzekanie samorządowców jest uzasadnione? Czy rząd kieruje na samorządy dodatkowe zadania? Czy jest sens się burzyć?
Ustawa o samorządzie gminnym mówi jasno: Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: (…) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz;
* * *
2000 zł – tyle maksymalnie ma kosztować węgiel sprzedawany przez samorządy, choć jego cena może być niższa. Według rządowych deklaracji, zakupy węgla po preferencyjnych cenach będą możliwe od listopada. Gospodarstwo domowe będzie mogło kupić w tej cenie do końca br. 1,5 tony węgla. Kolejne 1,5 tony będzie można kupić do 31 stycznia 2023 roku. Kto będzie mógł kupić od gminy węgiel na preferencyjnych warunkach? Ustawa wskazuje na osoby fizyczne w gospodarstwie domowym, które spełniają warunki uprawniające do dodatku węglowego. Obowiązkiem wójta, burmistrza albo prezydenta będzie weryfikacja wniosku o zakup, w szczególności w zakresie dodatku węglowego.