25 kwietnia 2024
Aktualności

Tarnowianie przejechali na miejskich rowerach ponad 10 tysięcy kilometrów

1 grudnia rozpocznie się zimowa przerwa w działaniu miejskiej wypożyczalni rowerów. O północy z piątku na sobotę stacje zostaną wyłączone, a ponownie będzie można z nich korzystać od 1 marca 2019 roku. W ciągu niespełna dwóch miesięcy tarnowianie przejechali na miejskich rowerach ponad 10 tysięcy kilometrów.

 Ze statystyk wypożyczeń wynika, że tarnowianie polubili miejskie rowery. Od 10 października do dzisiaj skorzystali z nich ponad 3,8 tysiąca razy. Średni czas wypożyczeń to blisko 23,5 minuty, a najdłuższy – ponad 5 godzin. Średnia prędkość jazdy nieco przekraczała 11 kilometrów na godzinę. Najdłuższy pokonany dystans wyniósł blisko 65 kilometrów i była nim trasa do Wietrzychowic i z powrotem. Miejskie rowery dojechały też do Żabna i na obrzeża Tarnowa – do Pawęzowa, Brzozówki, Skrzyszowa, Zawady, Tarnowca, Koszyc Wielkich, Zgłobic i Woli Rzędzińskiej. Rekordowe były niedziela, 14 października i wolny poniedziałek, 12 listopada, gdy miejskie rowery pokonały łącznie odpowiednio ponad 970 i ponad 790 kilometrów. 11 listopada ten dystans wyniósł ponad 440 kilometrów. 14 października i 12 listopada odnotowano też największą liczbę wypożyczeń, odpowiednio 213 i 155.

Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela podkreśla, że rozważa rozwijanie systemu.

 – Trafiają do nas pytania mieszkańców o możliwość dostawiania kolejnych stacji w nowych lokalizacjach, głównie na dużych osiedlach. Niewykluczone, że tak będzie.

Teraz rowerów jest 110, w tym – 10 przeznaczonych dla dzieci. Można je wypożyczać na 10 stacjach, usytuowanych w kluczowych punktach miasta. Najpopularniejsze z nich to stacje: plac Jana Szczepanika, plac Sobieskiego i Park Strzelecki. Tarnowianie najchętniej jeździli na rowerach ze stacji plac Jana Szczepanika do stacji plac Sobieskiego, Dworzec PKP oraz Park Strzelecki. Dziecięce rowery wypożyczono łącznie 143 razy. –

 Te niecałe dwa miesiące funkcjonowania systemu pokazały, że tarnowianie chętnie korzystają z miejskich rowerów. To cieszy i uzasadnia podjęcie przez nas działań, służących zwiększeniu liczby stacji i liczby rowerów, tym bardziej, że można ponownie aplikować o kolejne środki zewnętrzne na ten cel – podkreśla Krzysztof Kluza, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji. Rowery cieszyły się szczególnym powodzeniem w dni wolne od pracy i pogodne, ale były używane również w deszczu. – Tegoroczne wyniki traktujemy jako dobry prognostyk przed kolejnymi sezonami. 30 listopada kończy się tegoroczny sezon, ale uspokajam – w 2019 roku rowery miejskie powrócą na ulice Tarnowa już w marcu – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska, operatora Tarnowskiego Roweru Miejskiego.

Przypomnijmy – Tarnowski Rower Miejski jako jedyny system w Małopolsce oferuje darmowe przejazdy. Każdy zarejestrowany użytkownik może wypożyczyć rower na 20 minut lub krócej,nie ponosząc za to żadnych opłat, a dla użytkowników, logujących się do systemu miejską e-kartą w wersji premium czas bezpłatnego przejazdu to pół godziny. Aby wypożyczyć rower, trzeba zarejestrować się w systemie na stronie: rower.tarnow.pl, przez aplikację mobilną Tarnowski Rower Miejski lub na terminalu wypożyczalni. Opłata inicjalna, którą trzeba wnieść przed rozpoczęciem jazdy, wynosi 10 złotych. Mapa stacji, szczegółowe zasady korzystania oraz cennik dostępne są na stronie internetowej: https://rower.tarnow.pl/oraz na terminalach stacji wypożyczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.