Zespół dworsko-parkowy w Lusławicach oficjalnie pod opieką państwa
– Trzy lata temu maestro Penderecki wraz z małżonką zaproponowali Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęcie rozmów na temat przejęcia ich rodzinnej posiadłości przez państwo. Od początku ta kwestia wydawała się ważną dla kultury, osobiście uważam, że cały jego dorobek powinien stać się własnością Polaków, a nawet szerzej. Mamy obowiązek, jako Państwo Polskie, zaopiekować się dziedzictwem Krzysztofa Pendereckiego, dziedzictwem, które ma charakter światowy. Dzisiaj państwo wypełnia swój obowiązek wobec polskiej kultury – mówi prof. Piotr Gliński.
Podpisanie tzw. „deklaracji lusławickiej” ma na celu zachowanie i zwiększenie możliwości zetknięcia się z dziedzictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego, a także poszerzenie oferty kulturalno-turystycznej Województwa Małopolskiego.
– Dzisiejsze spotkanie jest kolejnym krokiem w naszych wspólnych działaniach na rzecz rozwoju Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Cieszy mnie fakt, że wspólnie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszeniem Akademia Imienia Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki możemy, jako samorząd województwa małopolskiego, kontynuować to wspaniałe przedsięwzięcie zapoczątkowane przez znakomitego kompozytora. Wyrażam nadzieję, że udostępnione szerszej publiczności przestrzenie: dwór i park w Lusławicach, pozwolą odwiedzającym, lepiej zrozumieć inspiracje i konteksty dzieł Krzysztofa Pendereckiego. Jestem pewien, że to miejsce będzie służyło podtrzymaniu, zachowaniu i ożywianiu pamięci o osobie tak niezwykłej i wielowymiarowej, która wywarła doniosły wpływ na muzykę XX i XXI wieku – mówi marszałek Witold Kozłowski.
XVIII-wieczny dwór wraz z 15-hektarowym parkiem-arboretum stanowiły miejsce inspiracji dla Krzysztofa Pendereckiego.
Wolę przekazania posiadłości Skarbowi Państwa wyrazili sami Pendereccy w 2019 roku. „Myślę, że to najlepsze, co moglibyśmy zrobić, żeby to trwało dalej. Jestem szczęśliwy, że pójdzie to w najlepsze ręce” – mówił kompozytor w trakcie podpisywania listu intencyjnego w tej sprawie.
Tym samym zespół dworsko-parkowy stał się częścią Europejskie Centrum Muzyki – instytucji kultury prowadzonej przez resort kultury, samorząd województwa małopolskiego i Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki.
Fot. UMWM