25 lutego 2024
Wywiady

TOMASZ BEŁZOWSKI: Wykorzystujemy szanse

Rozmowa z Tomaszem Bełzowskim, zastępcą burmistrza Szczucina.

 

Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie zostało otwarte. Czy już instytucje kultury zainstalowały się w nowym miejscu i działają z pełną mocą, czy też jeszcze trwa okres wdrożeniowy?

Okres na dostosowanie już się skończył, teraz trwa intensywna praca. Centrum Kultury i biblioteka są już zainstalowane i działają pełną parą. Obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem, nie brakuje dzieciaków, nauczycieli, ale także mieszkańców, którzy korzystają z naszej oferty kulturalnej. W ostatnich dniach otrzymaliśmy kolejną dotację, tym razem na utworzenie wirtualnej strzelnicy, która zostanie zlokalizowana właśnie w tym obiekcie.

Jedną dotacją się Pan pochwalił, ale to nie jedyna dobra wiadomość z ostatnich dni. Szczucin będzie miał tężnię solankową, a pieniądze na ten cel pozyskaliście z budżetu województwa małopolskiego.

 

 Rzeczywiście decyzją radnych sejmiku przyznano nam środki na budowę tężni. Po podpisaniu umów ogłosimy przetarg i zobaczymy jak jakie oferty napłyną i ile finalnie będzie kosztować ta inwestycja. Najważniejsze, że dotacja jest i zrobimy wszystko, aby udało się zrealizować to zadanie. Tężnia powstanie w sąsiedztwie naszej hali widowiskowo-sportowej przy ul. Rudnickiego. Właśnie tam mamy duże skupisko przedszkolaków, dzieci i młodzieży, które korzystają z hali. Ta inwestycja doskonale się wpisze w to miejsce, gdyż zgodnie z naszym planem zagospodarowania przestrzennego jest to teren przeznaczony na sport i rekreację.

Obok Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek realizowana jest kolejna duża inwestycja – przedszkole wraz z oddziałami żłobkowymi. Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem?

 

Wszystko idzie zgodnie z planem. Koszt inwestycji to blisko 18 milionów złotych. Prace na tej inwestycji przebiegają sprawnie, nie ma tygodnia, abym nie odwiedził tego miejsca. Ostatnio inwestycji doglądał poseł Wiesław Krajewski, który wydatnie przyczynił się do pozyskania dużej dotacji na realizacje tego zadania. Zatem kontrola jest niemal cały czas (śmiech-przyp. red.).

Ta kadencja jest obfita w kluczowe dla mieszkańców inwestycje.

Rzeczywiście wiele udało się zrobić, wykorzystać nadarzające się okazje na zdobycie zewnętrznych dofinansowań. Trzeba prawdzie spojrzeć w oczy i powiedzieć, że gmina Szczucin nie jest bogata, mamy ograniczone możliwości finansowe, ale dzięki rządowym i wojewódzkim dotacjom udaje nam się realizować zadania, budować obiekty, które będą służyć mieszkańcom przez następne dziesięciolecia. Bez środków zewnętrznych nie bylibyśmy w stanie udźwignąć takiego szerokiego zakresu inwestycji. Ale to nie jest tak, że już wszystko za nami. Mamy kolejne pomysły. Mammy projekt budowy nowego ośrodka zdrowia, musimy wyremontować kolejne odcinki dróg, stadion Wisły Szczucin również wymaga modernizacji. Jak zatem widać, jest sporo jeszcze przed nami.

 

Ważnym faktem ostatnich dni było przystąpienie Szczucina do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Tarnów. To oznacza, że właśnie w Szczucinie powstanie kilkadziesiąt tanich mieszkań na wynajem. Proszę o szczegóły.

Ta inwestycja jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców. Przeprowadziliśmy ankietę dotyczącą zapotrzebowania ze strony mieszkańców i takie zainteresowanie jest. Oferta będzie skierowana nie tylko dla naszych mieszkańców, ale także dla osób spoza gminy chcących zamieszkać w Szczucinie. Inwestycja będzie zlokalizowana przy ul. Kościuszki, działka jest już wyposażona w niezbędne miejsca, dlatego sam proces budowy będzie przebiegał sprawnie. Według analiz zrealizowanych przez Krajowy Zasób Nieruchomości jest tam możliwość budowy czterech budynków wielorodzinnych. To w sumie byłoby 60 mieszkań! Ten program jest bardzo atrakcyjny dla mieszkańców, płacąc niski czynsz w perspektywie lat można stać się właścicielem mieszkania – dojść do własności. To duża zaleta tej inwestycji.

 

To także duża korzyść dla gminy.

Owszem. Zabezpieczamy potrzeby mieszkańców związane z możliwością osiedlania się w Szczucinie – to jeden z elementów polityki prorodzinnej. Jako samorząd ponosimy przy tym małe koszty, gdyż to spółka SIM Tarnów będzie realizować budowę, a my jako samorząd wnosimy tak naprawdę tylko działkę do całego projektu.  Co więcej, otrzymaliśmy 3 mln zł na objęcie udziałów w spółce, a jest szansa na kolejne pieniądze na inwestycje towarzyszące, które uzupełnią budowę tego nowego i nowoczesnego osiedla.

Szczucin staje się zatem przyjaznym miejscem do życia. Będzie gdzie mieszkać, dzieci będą miały żłobek i przedszkole, a czas wolny można spędzić korzystając z oferty Centrum Kultury…  

Miło, że pan tak uważa, ale jak wcześniej wspomniałem jeszcze sporo przed nami. Przybywa nam mieszkańców, a to rodzi kolejne potrzeby – nowe drogi, zabezpieczenie mieszkańców w wodę i konieczność modernizacji stacji uzdatniania i budowę nowych zbiorników na wodę, aby w czasie suszy woda zawsze leciała z kranu u naszych mieszkańców. Tak naprawdę rozwój wymusza na nas kolejne działania. Nie zamierzamy spocząć na laurach.

 

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.