15 maja 2024
Aktualności

Ubezpieczenie domu w budowie – gdzie i jak ubezpieczyć dom?

Ubezpieczenie budynku, który dopiero powstaje jest tak samo ważne, jak ubezpieczenie budynku, który już jest gotowy. Samo wylanie fundamentów jest już bardzo dużą inwestycją i gdyby zaszła sytuacja, że z jakiegoś powodu zostałyby one zniszczone, wiązałaby się ona z ogromnymi kosztami. Właśnie w takiej sytuacji może pomóc ubezpieczenie.

Ubezpieczenie domu w budowie ma stanowić wsparcie dla właścicieli nieruchomości, w których na razie nie można jeszcze zamieszkać, ponieważ trwają w nich prace remontowo – budowlane. W definicji ubezpieczenia można dostrzec, że domem w budowie określany jest ten budynek, który dopiero jest wznoszony, przebudowywany lub rozbudowywany. Nie może być objęty klasyczną ochroną nieruchomości mieszkaniowych, ponieważ na czas budowy lub rozbudowy nie nadaje się on do zamieszkania. Otoczenie go ochroną przewidzianą dla domów w budowie to zabezpieczenie własnych środków finansowych.

Na jakie ryzyka się ubezpieczyć?

Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia warto się zastanowić, jakie ryzyka powinny znaleźć się w zakresie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ubezpieczenie domu w budowie składa się z dwóch elementów. Jest to ochrona podstawowa i rozszerzona. W ramach ochrony podstawowej można ubezpieczyć się na wypadek:

zalania z kanalizacji lub przez powódź;
huraganu;
gradu;
pożaru;
osunięcia lub zapadnięcia się ziemi;
trzęsienia ziemi;
lawiny;
uderzenia pioruna.

To dość duży zakres ochrony, ale jak widać zakłada wyłącznie zabezpieczenie przed działaniem sił natury. W ramach rozszerzenia można wykupić dodatkową ochronę na wypadek kradzieży, dewastacji czy wandalizmu. Takie zabezpieczenie również ma znaczenie.

Co powinno zostać objęte ochroną?

Tu występują dość istotne różnice między towarzystwami ubezpieczeniowymi. Większość firm ochroną ubezpieczeniową obejmuje mury i stałe elementy. Zależnie więc od etapu na jakim jest budowa, ochrona będzie obejmowała fundamenty, ściany i tynki na ścianach, stropy, dach, instalację elektryczną i kanalizacyjną. Czyli wszystko to, co przymocowane jest na stałe, a próba wyniesienia wiąże się z demontażem lub wręcz zniszczeniem.

W ramach rozszerzenia można rozważyć wykupienie dodatkowej ochrony, którą zostaną objęte również sprzęty, narzędzia i maszyny budowlane. Są one pozostawiane na budowie, co wiąże się z możliwości kradzieży. Mając ochronę ubezpieczeniową, można uchronić się przed finansowymi skutkami ewentualnej straty. Więcej o rozszerzeniach można znaleźć przeglądając ubezpieczenie domu w budowie na www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Taka analiza pomoże podjąć właściwą decyzję.

Początek i koniec ubezpieczenia

Przed podpisaniem polisy należy również zweryfikować okres jej obowiązywania. To, kiedy ubezpieczenie się zaczyna zależy w dużej mierze od firmy ubezpieczeniowej i jest określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Może to być moment wytyczenia planu budowy przez geodetę, a może to też być moment wylania fundamentów. Trzeba to sprawdzić zanim zawrze się polisę.

Natomiast koniec ochrony wypada zwykle w chwili, gdy budynek nadaje się już do zamieszkania i można objąć go klasyczną ochroną. Polisa może też przestać działać, gdy zostanie całkowicie wyczerpana suma ubezpieczenia.

Ubezpieczenie domu w budowie – gdzie wybrać polisę?

Wybierając ubezpieczenie domu na www.ubezpieczeniemieszkania.pl, należy najpierw przeanalizować wszystkie dostępne na rynku oferty. Takie działanie pozwoli znaleźć taką polisę, która zapewnia najszerszą ochronę. Z drugiej strony, trzeba również sprawdzić ceny tych ubezpieczeń. Każda firma oferuje nieco inną składkę, więc można sporo zaoszczędzić.

Najlepszym wyborem będzie to ubezpieczenie, które ma stosunkowo najszerszy zakres – spełnia oczekiwania klienta – i stosunkowo najniższą cenę. Tylko takie połączenie jest opłacalne.

Podsumowując, gdzie ubezpieczyć dom w budowie? Tam, gdzie oferta jest najkorzystniejsza. A jak należy to zrobić? Odpowiednio do własnych oczekiwań dobierając zakres ochrony, zarówno pod względem ryzyk ubezpieczeniowych, jak i przedmiotów, które mają być tą ochroną objęte.

PROMOCJA

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.