15 lipca 2024
Kultura

Wernisaż wystawy Rafała Dalka pt. „Malarstwo”

12 listopada Muzeum Okręgowe zaprasza na kolejną wystawę realizowaną w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”. Gościem „Piwnicy pod Trójką” będzie wrocławski artysta Rafał Dalek. Początek wernisażu o godzinie 18:00. Wstęp bezpłatny.

Rafał Dalek urodził się w 1973 roku w Tarnowie. Jest absolwentem tarnowskiego Zespołu Szkół Plastycznych. Naukę kontynuował we Wrocławiu, gdzie ukończył Akademię Sztuk Pięknych. W stolicy Dolnego Śląska mieszka i pracuje do dziś. Zajmuje się projektowaniem wnętrz i mebli oraz malarstwem. Jest autorem kilkunastu wystaw zrealizowanych przeważnie w galeriach wrocławskich. W swoich obrazach porusza różne tematy m.in. portrety, panoramy miast, postacie kotów i koni, wszechobecne telefony komórkowe, zmienną pogodę z nastawieniem na deszcz. Odnajdujemy w nich bogatą kolorystykę, gdzie przenikanie się barw i światła tworzy niezwykle ekspresyjne układy. Dopełnieniem są zróżnicowane, barwne plamy, zsynchronizowane z tematem obrazu.
O sylwetkach kotów w swoich obrazach mówi: – Starałem się oddać charakterystyczne cechy kociej mowy ciała i używać przy tym różnych technik malarskich – od dość uproszczonych, prawie abstrakcyjnych w formie, gdzie wizerunku kota trzeba poszukać na obrazie, po przedstawienia zawierające dużą liczbę szczegółów, bliższe realizmowi. Ocenę moich wysiłków zostawiam Państwu.

Malarstwo Rafała Dalka jest pełne nostalgii i melancholii. Wciąga odbiorcę w jakby grę, która polega na odnajdywaniu na płótnie ukrytych postaci, czy też scen, lub tylko szczegółu. Kompozycje przeważnie otwarte, pozwalają oglądającemu dopowiedzieć dalszy ciąg, który może być zupełnie inną historią niż już zaistniała. Artysta swobodnie operuje fakturą i kolorem tworząc kompozycje z pogranicza abstrakcji. Jego prace znajdują się kolekcjach instytucji, prywatnych, galeriach i muzeach w kraju i za granicą.

Wystawa czasowa, czynna od 13 listopada do 2 grudnia 2018 r.

Cykl „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” realizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie od 2010 roku. Ma on na celu prezentację twórczości artystów mieszkających lub pochodzących z Tarnowa. Od 2013 roku wystawy w ramach cyklu prezentowane są w tzw. „Piwnicy pod Trójką” –
w nowej Siedzibie MOwT przy ul. Rynek 3. Opiekunem projektu jest Bożena Szczupak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.