28 kwietnia 2024
Wywiady

Wiesław Kozłowski: Za nami intensywny sezon inwestycyjny

Rozmowa z wójtem gminy Dębno Wiesławem Kozłowskim.

 

Kilkanaście dni temu gmina Dębno obchodziła święto plonów. Jaki wymiar ma to święto, skoro rolnictwo nie odgrywa tak ważnej jak kiedyś roli?

Rzeczywiście, polskie wsie zmieniają się w szybkim tempie. Także i w naszej gminie zachodzą przemiany, typowe rolnictwo przekształca się w agroturystykę. Jako samorząd optujemy, aby poszerzać tereny inwestycyjne, przyciągać inwestorów i poprawić sytuację na rynku pracy. Jednak jest jeden dzień w roku, kiedy szczególnie dziękujemy rolnikom za ich trud. Owszem, rolników jest dziś mniej niż kiedyś, ale tym bardziej trzeba ich docenić, bowiem dzięki nim możemy korzystać z dobrodziejstw naszej ziemi. Pogoda w tym roku sprzyjała, nie było większych klęsk, więc jest za co Bogu podziękować. Nie ma też czego rolnikom zazdrościć. Mimo, że w wielu wypadkach maszyny zastąpiły w pracach polowych człowieka, niemniej jednak nadal jest to trudne zajęcie, wymagające dużej sprawności i wytrzymałości. Dziś rolnik musi nie tylko dobrze gospodarować rolą, ale przede wszystkim być biznesmenem, który potrafi sprzedać płody rolne. To ciężki kawałek chleba, dlatego wszystkim rolnikom należą się podziękowania za ich pracę.

Patrząc na to, jak zmienia się gmina Dębno, podziękowania powinny popłynąć do władz samorządu, bowiem gołym okiem widać, że wraz ze zmianą na stanowisku wójta przyszła także dobra zmiana na terenie całej gminy.

Robimy po prostu to, co do nas należy. Zostałem wójtem, aby zrobić coś dla mieszkańców, a jest to możliwe wyłącznie dlatego, że pracownicy Urzędu rozumieją, iż razem pracujemy dla dobra naszej gminy – i za to wszystkim naszym urzędnikom dziękuję. Rzeczywiście, w ostatnim czasie udało się wiele zrobić. Przygotowujemy się także do kolejnych inwestycji, oczekując przy tym na pozytywne wyniki naborów na dotacje ze środków unijnych. Mocno inwestujemy w infrastrukturę drogową – nie tylko w nowe nawierzchnie, ale także i zaplecze towarzyszące. Niedawno na terenie gminy zostało zamontowane nowe oświetlenie, na trasach o łącznej długości 3,5 km. Montaż podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich zrealizowano w kwietniu, kiedy zamontowano siedem lamp w Sufczynie, Jastwi i Woli Dębińskiej. Natomiast miesiąc temu nowe oświetlenie pojawiło się w Perle, Maszkienicach, Dębnie, Niedźwiedzy, Biadolinach Szlacheckich i Łysej Górze. Bezpieczeństwo poprawi z pewnością nowy chodnik na drodze gminnej ,,Dębno Przez Wieś”, który prowadzi do zamku, kościoła i cmentarza, czyli miejsc niezwykle często odwiedzanych nie tylko przez mieszkańców, ale też i turystów. W ramach tej inwestycji, oprócz ponad 400-metrowego chodnika, wykonano m.in. kanalizację deszczową, skarpy umocniono geokratami, a samą jezdnię poszerzono. Warto dodać, że przy chodniku pojawiły się również ławki, na których będą mogli odpocząć spacerowicze.

Jakie drogi zostały zmodernizowane w ostatnim czasie?

Przed kilkunastoma dniami zakończył się formalny odbiór remontów czterech dróg na terenie naszej gminy. Dębno-Plebańska, Jastew na Podlas, Niedźwiedza na Dudka i Tekielówka-Nowa Wieś – to odcinki tras, którymi dziś jedzie się zdecydowanie bardziej komfortowo. W sumie drogowcy zmodernizowali 1,5 kilometra dróg gminnych. Ale na tym nie koniec, bowiem jeszcze w tym roku zostaną zmodernizowane kolejne drogi: w Dołach, Niedźwiedzy, Maszkienicach, Łoniowej, Sufczynie, Woli Dębińskiej oraz Biadolinach Szlacheckich.

Jaki był zakres prac w drogach już wyremontowanych?

Należało przede wszystkim naprawić istniejące szkody, związane z eksploatacją oraz opadami deszczu. W ramach modernizacji nawierzchnia została zabezpieczona przed dalszą degradacją. Prace drogowców polegały na uzupełnienie podbudowy kruszywem, położeniu nowej nawierzchni asfaltowej oraz wyrównaniu poboczy i udrożnieniu rowów odwadniających. Mówiąc o inwestycjach drogowych należy dodać, że już za kilka dni rozpoczną się prace związane z budową placu postojowego obok boiska sportowego w Biadolinach Szlacheckich.

Jak natomiast wygląda realizacja kolejnych przyłączy kanalizacyjnych w gminie Dębno?

Do sieci kanalizacyjnej sukcesywnie przyłączane są kolejne gospodarstwa, leżące na terenie gminy. Ostatnio (18 sierpnia – przyp. red.) podpisaliśmy umowę na rozbudowanie istniejącej kanalizacji w miejscowościach Sufczyn i Łysa Góra. Realizacja tej inwestycji potrwa do końca września.

W ostatnim czasie także i strażacy mają powody do zadowolenia, bowiem kolejne remizy doczekają się remontu.

Jakość pracy strażaków zapewnia nie tylko nowoczesny sprzęt, ale także i odpowiednie warunki do pełnienia misji. Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych niejednokrotnie są pierwsi na miejscach wypadków, ratują życie, są niemal w ciągłej gotowości. Naszym zadaniem jako samorządu jest dbanie o infrastrukturę, która służy nie tylko strażakom, ale całej społeczności. Jednym z przykładów jest niedawno podpisana umowa na budowę nowej remizy OSP w Dołach. Do końca roku zamierzamy zrealizować wszystkie prace związane z tym projektem. Wstępnie zakładamy, że inwestycja będzie realizowana dwuetapowo. W pierwszej kolejności zostanie wzniesiony budynek oraz wykończone pomieszczenia na parterze. Natomiast w drugim etapie inwestycji prace będą polegać na zagospodarowaniu poddasza. Priorytetową dla nas kwestą jest jak najszybsze przekazanie obiektu do użytku strażakom, dlatego już po zakończeniu pierwszego etapu prac druhowie będą mogli się przenieść do nowego budynku.

Co ze starym obiektem?

Planowane jest częściowe lub całkowite rozebranie obecnej remizy oraz przystosowanie obecnego budynku komunalnego dla potrzeb strażaków. Nowa remiza musi posiadać podstawowe elementy: garaż dla samochodu gaśniczego, magazyn na sprzęt, szatnię oraz kotłownię. Natomiast na piętrze zlokalizujemy kuchnię, świetlicę, a także salę narad. Należy dodać, że chcemy zachować istniejące już miejsca postojowe oraz przystanek autobusowy, aby nie wprowadzać chaosu komunikacyjnego.

Jak donosi Urząd Marszałkowski, na tym nie koniec dobrych informacji dla strażaków.

Rzeczywiście, remiza w Dołach nie jest jedyną, która zostanie wyremontowana. W ramach programu ,,Małopolskie Remizy” udało nam się pozyskać dofinansowanie na termomodernizację budynku OSP w Jaworsku. Za nami jest już podpisanie umowy z wykonawcą prac modernizacyjnych. W tym wypadku prace zakończą się do końca października. Dwa miesiące temu zakończono również prace remontowe w budynku OSP w Perle, gdzie zmodernizowano sieć centralnego ogrzewania.

Przed nami początek nowego roku szkolnego. Udało się już zakończyć wszystkie remonty?

Wszystko przebiega zgodnie z planem. W ubiegłym tygodniu, w budynku Zespołu Szkolno‑Przedszkolnego w Dębnie wykonano wewnętrzną instalację hydrantową. Celem inwestycji było dostosowanie szkoły do obowiązujących norm i przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej budynków. Na terenie szkoły w Dębnie została również zamontowana nowa brama wjazdowa oraz wymieniona część siatki ogrodzeniowej. Drobne prace remontowe objęły też sale lekcyjne i korytarze. W Porąbce Uszewskiej wymieniono barierki przy schodach. Inwestycja ta zwiększy bezpieczeństwo w szkole, a także poprawi jej estetykę. W Niedźwiedzy odnowiono korytarz szkolny, sale lekcyjne oraz szatnię. Klasy wyremontowano również w szkole w Maszkienicach. Największe prace modernizacyjne trwają w szkole w Łoniowej, gdzie realizowany jest pierwszy etap remontu. Inwestycja zakłada dobudowanie po północnej stronie szkoły nowego segmentu, w którym znajdą się dodatkowe sale lekcyjne, łazienki oraz stołówka. Natomiast w dalszej kolejności zaplanowano zainstalowanie wyposażenia oraz prace wykończeniowe.

Jednak dlaczego samorząd zdecydował się na taką inwestycję, skoro panuje odwrotny trend i obawy związane z niżem demograficznym oraz niepewnością dotyczącą reformy systemu edukacji?

Szkoła w Łoniowej wymagała remontu i dostosowania do większej liczy dzieci, które rozpoczną naukę w tym budynku w przyszłości. Z naszych danych wynika, że w perspektywie lat zwiększy się w tej szkole liczba uczniów, dlatego musimy być na to przygotowani.

Samorząd rozwija także infrastrukturę przyszkolną. Dwa nowe place zabaw pojawiły się w Niedźwiedzy i Maszkienicach. Będą kolejne?

Owszem. W Niedźwiedzy i Maszkienicach najmłodsi mieszkańcy mają w końcu miejsce, gdzie mogą spędzać swój wolny czas. Tego typu miejsca znakomicie wpływają na rozwój dzieci i co najważniejsze są bezpieczne, gdyż posiadają wszelkie wymagane atesty. W Niedźwiedzy najmłodsi mieszkańcy naszej gminy mogą do woli korzystać z wież, pomostów, tuneli, zjeżdżalni, sklepiku z liczydłem, balustrady kółko-krzyżyk oraz zestawu sprawnościowego, zawierającego między innymi ścianę wspinaczkową czy drabinkę linową. Atrakcji nie brakuje także na placu zabaw Maszkienicach, gdzie obok standardowego wyposażenia stanęła lokomotywa z tunelem, huśtawka wagowa, domek wspinaczkowy i karuzela talerzowa. Kolejny plac zabaw w naszej gminie powstanie jeszcze w tym roku, przy przedszkolu w Porąbce Uszewskiej. Nie myślimy jedynie o twardych inwestycjach – drogi, chodniki, kanalizacja. Chcemy całościowo patrzeć na problemy naszej gminy i rozwiązywać je na tyle, na ile mamy takie możliwości. Bezpieczne i nowoczesne place zabaw to bardzo ważny element życia społecznego, miejsce, gdzie nie tylko dzieci, ale również i ich rodzice czy dziadkowie spędzają swój czas. Dlatego zależy nam, aby w każdej miejscowości pojawiła się tego typu infrastruktura.

Podróżując gminnymi drogami nie sposób nie zauważyć nowych wiat przystankowych. Co decyduje o ich lokalizacji?

To kolejny istotny punkt programu rozwoju Gminy Dębno. W tym roku przy drogach na terenie naszej gminy pojawiło się dziewięć nowych wiat, które zainstalowano w Biadolinach Szlacheckich, Dębnie, Maszkienicach, Jaworsku, Dołach, Perle i Sufczynie. Ich umiejscowienie to odpowiedź na głosy mieszkańców, którzy sami zwracali nam uwagę i podpowiadali, gdzie powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o postawienie nowych zadaszeń. Wiaty przystankowe nie tylko chronią oczekujących przed deszczem czy też wiatrem, ale to także niejako nasza wizytówka, na którą zwracają uwagę przyjezdni. Montaż wiat kosztował blisko 40 tysięcy złotych. W ubiegłym roku zainstalowaliśmy natomiast siedem wiat za ponad 35 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.