28 lutego 2024
Aktualności

Z Poręby Radlnej na Dożynki Prezydenckie

Spośród 42 grup dożynkowych wyłoniono dwa najpiękniejsze – współczesny, zrobiony przez KGW Przeciszów, oraz tradycyjny, wykonany przez grupę wieńcową z Poręby Radlnej. I to właśnie rodzina Państwa Skórków po raz kolejny reprezentować będzie Małopolskę na Dożynkach Prezydenckich. Wraz z grupą wieńcową gminę Tarnów prezentowali przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera, wiceprzewodnicząca Katarzyna Biel oraz sołtys Poręby Radlnej Wojciech Hońdo. Nagrodzonym dyplomy wręczał Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Upleciony wieniec to prawdziwe arcydzieło, które powstawało ok. 300 godzin. Wieniec, w kształcie korony, wykonany został z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, lnu, prosa i orkiszu – zbóż, które wcześniej rodzina sama siała, by następnie wyselekcjonować te najdorodniejsze. Zdobiony jest elementami wyplatanymi ze słomy, kwiatami i jarzębiną. Centralne miejsce zajmuje umieszczony na szczycie krzyż jako znak naszej wiary, a w środku wieńca chleb – symbol pracy rąk ludzkich.

Wieniec ten to nie tylko piękna kopuła stworzona z tego, co daje natura, lecz także ogrom pracy, wykonywanej z niezwykłą starannością i precyzją.

Przypomnijmy, iż grupa wieńcowa z Poręby Radlnej w Dożynkach Prezydenckich uczestniczyła już wielokrotnie, z czego dwa razy zajęła zaszczytne I miejsce w Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – w 2018 i 2020 r. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.