25 kwietnia 2024
AktualnościKryminalne

Zadyma w Radłowie. Policja zatrzymuje pseudokibiców Wisły Kraków i Unii Tarnów

W postępowaniu nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie, do tej pory objęto zarzutami 30 osób, z czego 29 zostało zatrzymanych, ogłoszono im zarzuty i zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze. Jeden podejrzany się ukrywa. We wtorek (20.02.), małopolscy policjanci podczas zaplanowanej akcji zatrzymali kolejne 5 osób, które usłyszały zarzuty. Szósta osoba (nieletnia) została przesłuchana w charakterze świadka a materiały jej dotyczące zostaną przekazane do Sądu Rodzinnego.

Przypomnijmy, początkiem sierpnia w podtarnowskim Radłowie, przed meczem piłki nożnej, który miał odbyć się na tamtejszym stadionie, doszło do konfrontacji kilkudziesięciu pseudokibiców zarówno z Małopolski jak i ze Śląska. Przed przyjazdem służb uczestnicy zbiegowiska rozbiegli się, na miejscu jednak pozostał 40-letni mieszkaniec Bielska-Białej, z raną brzucha powstałą w wyniku odpalenia rakiety sygnałowej. 40-latek, mimo reanimacji oraz natychmiastowej fachowej pomocy medycznej, zmarł.
Z ustaleń policjantów zaraz po incydencie wynikało, że uczestnicy zbiegowiska popychali się, uderzali a niektórzy używali maczet, noży, petard i rac. Uczestniczące w starciu osoby dokonały także uszkodzenia pojazdów znajdujących się w obrębie stadionu.

Zaraz po zdarzeniu została powołana policyjna specgrupa, złożona z policjantów wydziału dochodzeniowo- śledczego oraz wydziału ds. zwalczania przestępczości pseudokibiców KWP w Krakowie oraz wydziału kryminalnego KMP w Tarnowie. Ich działania, pod nadzorem prokuratury, w postaci przesłuchania świadków, analizy nagrań z monitoringu i przede wszystkim pracy operacyjnej i dochodzeniowo – śledczej doprowadziły w krótkim czasie do zatrzymania 5 osób biorących udział w tym  zdarzeniu. Zatrzymani usłyszeli  prokuratorskie zarzuty czynnego udziału w zbiegowisku publicznym o charakterze chuligańskim, którego następstwem była śmierć człowieka i decyzją Sądu zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.
W ciągu następnych miesięcy, w wyniku intensywnych działań śledczych ustalono kolejnych 25 osób. 24 osoby zostały zatrzymane i ogłoszono im zarzuty czynnego udziału w zbiegowisku publicznym, którego uczestnicy wspólnymi siłami dopuścili się gwałtownego zamachu na życie innych osób obecnych na stadionie i w jego okolicach, którego następstwem była śmierć 40-latka. W stosunku do większości z podejrzanych sądy tj. Sąd Rejonowy oraz Sąd Okręgowy w Tarnowie zastosowały środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, w kilku przypadkach prokurator Prokuratury Okręgowej w Tarnowie zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.
Obecnie podejrzanych w sprawie jest 30 osób, pseudokibiców klubów piłkarskich BKS Stal Bielsko Biała oraz Beskidu Andrychów.

Śledczy ustalili jednakże, że w zbiegowisku brali udział również pseudokibice jednego z krakowskich oraz  tarnowskich  klubów sportowych. Dlatego też, we wtorek (20 lutego) podczas zaplanowanej akcji, policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców oraz innych wydziałów KWP w Krakowie, a także funkcjonariusze KMP w Tarnowie weszli równocześnie do 5 mieszkań  na terenie Krakowa i jednego  w Tarnowie i zatrzymali kolejnych 5 osób tym razem pseudokibiców  powiązanych z klubami piłkarskimi Wisły Kraków jak również Unii Tarnów. Osoby te są w wieku od 17 do 37 lat.

Przy niektórych z zatrzymanych zabezpieczono niedozwolone substancje oraz przedmioty świadczące  o przynależności do struktur pseudokibiców.

5 osób usłyszało  zarzuty z art. 254 par.1 k.k. (czynnego uczestnictwa w zbiegowisku publicznym, którego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na życie, zdrowie i mienie innych osób obecnych na stadionie i w jego okolicach, oraz art. 158 § 1 i §3 kk i art. 159 kk w zw. z art. 57a § 1 kk (udziału w bójce z użyciem niebezpiecznych narzędzi, którego następstwem  jest śmierć człowieka) przy przyjęciu iż czyn ma charakter chuligański. Materiały w sprawie szóstej osoby ( nieletniej ) zostaną wyłączone i przekazane do Sądu Rodzinnego.

Śledczy cały czas pracują nad ustaleniem kolejnych podejrzewanych w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.