19 czerwca 2024
Aktualności

ZAKŁADY MECHANICZNE: Straż Graniczna odebrała pierwsze karabiny maszynowe

Straż Graniczna odebrała dostawę 25 karabinów maszynowych 7,62 mm UKM 2020S. To pierwsze karabiny maszynowe o takim kalibrze w formacji. Broń wyprodukowały Zakłady Mechaniczne w Tarnowie.

UKM 2020S jest nową – powstałą przed dwoma laty – wersją uniwersalnego karabinu maszynowego UKM-2000P (będącego na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP od roku 2016). Wersja ta różni się od poprzedniej mniejszymi gabarytami oraz niższą wagą przy jednoczesnym zachowaniu pozostałych parametrów taktyczno-technicznych, w tym m.in. szybkostrzelności – do 900 strzałów na minutę.

Karabiny UKM dostarczone dla Straży Ggranicznej posiadają lufę 440 mm, składaną kolbę z tworzywa sztucznego (co pozwoliło maksymalnie skrócić karabin), demontowalny dwójnóg z regulacją wysokości i minimalistyczne przyrządy celownicze montowane na maksymalnie obniżonej szynie montażowej oraz krótką szynę w celu umożliwienia montażu chwytu przedniego.

Zakupione UKM to broń zespołowa o dużym zasięgu, planowana do zastosowania w przypadku, gdyby zaistniały ewentualne, wyjątkowo krytyczne sytuacje.

UKM zostały dostarczone przez Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. Trafią do funkcjonariuszy z wydziałów zabezpieczenia działań w każdym oddziale SG i do ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Jak informuje SG, planowane są dalsze zakupy tej broni.

źródło: strazgraniczna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.