18 czerwca 2024
Wywiady

Anna Czech: Dbamy o zdrowie Polaków

Rozmowa z Anną Czech, posłanką Prawa i Sprawiedliwości, Przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia.

Jeszcze w tym roku do systemu opieki zdrowotnej trafi dodatkowe 280 mln zł. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na zakupy sprzętu i aparatury medycznej. Tzw. specustawę zdrowotną uchwalił Sejm w piątek 15 września.

Skąd pomysł na takie bezpośrednie wsparcie placówek medycznych w Polsce?

Stan techniczny infrastruktury w ochronie zdrowia w naszym kraju niestety jest niezadowalający, a zmieniająca się sytuacja epidemiologiczno-demograficzna wymaga konkretnych zmian. Wszystkie te działania mają na celu stworzenie równego dostępu dla każdego do zasobów ochrony zdrowia. Musimy dostosować potencjał diagnostyczno-leczniczy do potrzeb społeczeństwa i nowych technologii medycznych. To wszystko stwarza konieczność stałego zapewniania środków inwestycyjnych. Ważnym elementem sprawnie funkcjonującego systemu jest odpowiedni stan aparatury medycznej.

No właśnie, na co będą przeznaczone te pieniądze i do jakich placówek trafią?

Celem tej ustawy jest zapewnienie poprawy stanu technicznego infrastruktury w ochronie zdrowia. Środki finansowe przeznaczone będą głównie na zakup sprzętu i aparatury w zakresie onkologii, pediatrii, chirurgii. Chcemy dofinansować również oddziały neonatologii, aby zagwarantować każdemu noworodkowi najlepsze warunki diagnostyki, leczenie i perspektywę dobrego rozwoju. Każdego roku w Polsce rodzi się blisko 30 tys. wcześniaków. Jeżeli na starcie zostanę otoczone prawidłową opieką medyczną, mają szansę na to, że będą rosnąć zdrowe. Część pieniędzy będzie przeznaczonych doposażenie gabinetów profilaktyki w 20 tys. polskich szkół, aby wszystkim uczniom zapewnić opiekę pielęgniarki czy szkolnej higienistki.

Ustawa przewiduje również zakup pojazdów, w których będą udzielane świadczenia stomatologiczne, tzw. dentobusów…

Niestety w tej chwili realizacja profilaktycznej opieki stomatologicznej nad uczniami jest niedostateczna. Z jednej strony jej znaczenie jest marginalizowane, z drugiej brak jest właściwej infrastruktury w szkołach. Dlatego rząd chce przeznaczyć nawet 24 mln złotych na zakup pojazdów, w których będą udzielane świadczenia z zakresu leczenia stomatologicznego. Tak zwane dentobusy umożliwią opiekę dentystyczną dzieciom w tych mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma np. gabinetu stomatologicznego w szkole, ani w najbliższej okolicy. Specustawa mówi zakupie 16 takich pojazdów, po jednym dla każdego województwa. Później wojewodowie będą je udostępniać nieodpłatnie świadczeniodawcom.

Sejm na ostatnim posiedzeniu uchwalił również ustawę zakazującą korzystania z solariów przed 18 rokiem życia. Czy to konieczna zmiana w prawie?

Cieszę się, że kilkumiesięczne prace i rozmowy z przedstawicielami pacjentów oraz ekspertami zakończyły się sukcesem czyli uchwaleniem właśnie tej ustawy. Prace nad nią trwały m.in. w Parlamentarnym Zespole ds. Organizacji Ochrony Zdrowia, którym kieruję. Oczywiście we współpracy z przedstawicielami Prezydenta RP Andrzeja Dudy, bo to on wystąpił z inicjatywą dotyczącą zakazu korzystania z solariów przez niepełnoletnich. Za ustawą głosowało 428 posłów, to pokazuje jak ważna jest to sprawa dla zdrowia naszego społeczeństwa. Zresztą podobne regulacje istnieją w wielu krajach europejskich. Nowe prawo ma chronić Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego emitowanego głównie w solariach. Niestety bardzo często dbając o wygląd i całoroczną opaleniznę zapominamy o naszym zdrowiu. Jak podkreślają specjaliści korzystanie z solariów zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest niebezpieczna dla wszystkich grup wiekowych, najbardziej jednak narażone są dzieci i młodzież. Ta ustawa ma zapobiegać takim patologicznym sytuacjom kiedy to matka przyprowadza swoje dziecko do solarium przed jakimś ważnym wydarzeniem np. pierwszą komunią. Niestety, ale takie przypadki były zgłaszane przez właścicieli salonów z takimi urządzeniami.

Dziękuję za rozmowę.

Jeden komentarz do “Anna Czech: Dbamy o zdrowie Polaków

  • Dbacie też o ich portfele grabiąc biednych ludzi którzy albo są pacjentami albo przyjeżdżają do bliskich i muszą płacić za parking… Płać i Stój :/

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.