21 kwietnia 2024
Aktualności

Przedsiębiorco masz dług w ZUS – zgłoś się do doradcy ds. ulg i umorzeń

Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy będą opłacali składki jedną wpłatą. Wpłata zostanie podzielona na wszystkie opłacane ubezpieczenia i fundusze począwszy od najstarszego zadłużenia, na podstawie składek za ostatni miesiąc, wpisanych w deklaracji rozliczeniowej. Przedsiębiorcy, którzy zachorują a mają zaległości w ZUS mogą stracić prawo do zasiłku chorobowego. Tarnowski Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już wysyła pisma do płatników.

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w terminie i w pełnej kwocie jest warunkiem podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Ma to wpływ na korzystanie ze świadczeń krótkoterminowych m.in. wypłatę zasiłku chorobowego.
Aby korzystać ze świadczeń krótkoterminowych w przyszłym roku należy jak najszybciej uregulować zadłużenie oraz terminowo regulować bieżące składki. Jeśli jednak jednorazowa spłata zadłużenia przekracza możliwości płatników Zakład Ubezpieczeń Społecznych proponuje dogodną formę spłaty. W tym celu najlepiej skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń. Doradca przedstawi najdogodniejsze formy spłaty długu i dostosuje je do indywidualnej sytuacji płatnika. Pomoże w przygotowaniu i wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty. Struktura numeru rachunku składkowego obowiązującego od 1 stycznia 2018 r.

Podpisanie umowy o rozłożenie zadłużenia na raty do końca grudnia 2017 r. oraz regulowanie należności gwarantuje, że wpłaty przekazywane po 1 stycznia 2018 r. będą rozliczane na składki bieżące i na raty, co umożliwi ciągłość podlegania ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnemu. Jeżeli do końca grudnia 2017 r. płatnik nie dostanie z ZUS informacji o numerze rachunku składkowego, należy skontaktować się z najbliższa placówką ZUS bądź z Centrum Obsługi telefonicznej pod numerem tel. 22 560 16 00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.