22 lutego 2024
Aktualności

MPK kupi kolejne autobusy

Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, wynoszącemu blisko 33 miliony złotych, Tarnów kupi kolejne nowoczesne i komfortowe autobusy miejskie. Łącznie z zakupionymi ostatnio pięcioma pojazdami, z których już korzystają mieszkańcy, będzie ich 40.  

Autobusy, które kupi tarnowskie MPK, będą niskopodłogowe, w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażone we wszelkie elektroniczne udogodnienia dla pasażerów. Będą klimatyzowane i zasilane ekologicznymi silnikami, z możliwością używania również gazu ziemnego i biodiesla z rzepaku oraz zabezpieczone przed pożarami. 30 z nich wyjedzie na tarnowskie ulice w pierwszej połowie przyszłego roku, pozostałe pięć – w październiku 2018. Wśród nowych autobusów będą większe, 12 metrowe i mniejsze, liczące dziewięć metrów długości, przeznaczone do centrum miasta.

Zarówno nowe pojazdy, jak i już posiadane przez MPK będą wyposażone w informacyjne tablice ledowe, pokazujące trasę przejazdu i  najbliższy przystanek. Tablice zostanę też zintegrowane z systemem informacji PKP. Autobusy, które będą przejeżdżać w pobliżu dworca lub parkingu park&ride, podadzą na tablicach automatycznie aktualizowane  informacje o przyjeżdżających i odjeżdżających pociągach.  

– To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce – mówi prezes MPK, Jerzy Wiatr.

Wszystkie autobusy będą monitorowane i wyposażone w sterowniki ruchu, które, w razie potrzeby, dadzą im pierwszeństwo przejazdu.

Ostatnie tak duże zakupy odbyły się w tarnowskim MPK dwadzieścia lat temu, potem spółka realizowała zakupy cząstkowe, kupowała też używane pojazdy. Obecnie tylko część autobusów tarnowskiego MPK to nowoczesne pojazdy, większość jest wysłużona i nie spełnia obecnych standardów. 

Tarnowskie MPK ma teraz 96 autobusów. Są wśród nich liczące sporo lat jelcze, a średnia wieku taboru wynosi ponad 10 lat. 

– W przyszłym roku najstarsze, najmniej wygodne i najbardziej wyeksploatowane pojazdy zostaną wycofane z użycia. Wszystkie nasze autobusy będą nowoczesne, komfortowe, niskopodłogowe i klimatyzowane. Osiągniemy  w skali kraju bardzo wysoką jakość komunikacji – zapowiada  prezes Jerzy Wiatr.

Całkowita wartość unijnego dofinansowania dla tarnowskiego MPK wyniosła blisko 33 miliony złotych. Wkład własny, za który MPK kupiło pięć nowoczesnych autobusów marki scania, z których od kilkunastu dni korzystają tarnowianie, wyniósł niecałe 6 milionów złotych.

Jeden komentarz do “MPK kupi kolejne autobusy

  • Fajnie, że cały czas jest inwestowanie w rozwój transportu naszego miasta. Zawsze to jakiś rozwój i przyszłość.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.