13 lipca 2024
Aktualności

NIEDZIELA: XXI Zlot Niepodległościowy w Łowczówku

W najbliższą niedzielę – 10 listopada – odbędą się uroczystości XXI Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku. Rozpoczną się one o godzinie 11.00 polową Mszą świętą, którą celebrować będzie biskup tarnowski ks. Andrzej Jeż.

Po jej zakończeniu odbędzie się ceremonia oficjalna oraz piknik historyczny. Do udziału w XXI Zlocie Niepodległościowym w Łowczówku zapraszają: Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek oraz Wójt Pleśnej Józef Knapik.

Z kolei 6 listopada (środa) w Centrum Kultury w Pleśnej zaplanowana została konferencja historyczna „Świadectwa Wielkiej Wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego i Gminy Pleśna”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa do godz. 12.00.

W ramach konferencji wygłoszonych zostanie cztery prelekcje: Józef Knapik, Wójt Gminy Pleśna, przybliży współpracę pomiędzy Austriackim Czarnym Krzyżem a Gminą Pleśna w zakresie utrzymania i odnowy cmentarzy z I Wojny Światowej. Prof. dr hab. Andrzej Olejko zabierze głos na temat: „Etos orląt niepodległej 1914-1919. Spod Łowczówka do niepodległej…”. Następnie Janusz Kozioł, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowym w Tarnowie, zaprezentuje temat: „Mieszkańcom (…) polecam wykonywanie codziennych czynności. Tarnów i okolica w pierwszych miesiącach okupacji rosyjskiej (listopad 1914 – luty 1915)”. Dr Agnieszka Partridge przygotowała wykład pt. „Opowiem Wam o Łowczówku. Czesław Lipiński i cmentarz legionistów”. Współorganizatorem wydarzenia jest LGD Dunajec-Biała. Uprzejmie proszę Państwa o udział w tych wydarzeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.