12 kwietnia 2024
Aktualności

Subiektywne podsumowanie tygodnia [Prima aprilis]

Zapraszamy do lektury nowego cyklu publikacji, gdzie regularnie będziemy podsumowywać najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia. 
W poniedziałek, 26 marca odbyła się sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego. Radni uchwalili nowy plan zagospodarowania przestrzennego województwa, którego celem jest zrównoważenie rozwoju województwa, a w szczególności zwiększenie znaczenia ośrodków tracących z biegiem lat kolejne funkcje – takich jak Tarnów. Plan zagospodarowania przestrzennego województwa jest dokumentem, który obok strategii rozwoju, określa najważniejsze kierunki rozwoju Małopolski. Uchwalenie tego dokumentu w korzystnym dla Tarnowa kształcie nie byłoby możliwe bez sprawnych działań władz miasta na czele z prezydentem Romanem Ciepielą, który przekonał swoich partyjnych kolegów mających większość w Sejmiku do zorganizowania dodatkowego cyklu debat na temat planu zagospodarowania przestrzennego z udziałem mieszkańców.

We wtorek odbyło się kolejne ze spotkań z cyklu „Porozmawiajmy o mieście” organizowanych przez Izbę Przemysłowo-Handlową. W trakcie kilkugodzinnej dyskusji z wieloma przedsiębiorcami prezydent i podlegli mu urzędnicy wysłuchali pomysłów i argumentów dotyczących zagospodarowania terenów po „Owintarze”. Prezydent zgodził się z większością argumentów przedsiębiorców i wyraził gotowość do dialogu. Ustalono, że podczas kolejnego spotkania roboczego w Urzędzie Miasta Tarnowa przedsiębiorcy, radni i urzędnicy stworzą kompromisową propozycję uwzględniającą pomysły Izby Przemysłowo-Handlowej, którą później radni przeprocedują na sesji rady miejskiej.

Także we wtorek odbyło się tradycyjne, wielkanocne spotkanie prezydenta z dziennikarzami. W trakcie spotkania, podczas briefingu prasowego, prezydent Roman Ciepiela opublikował listę wpłat na swoją kampanię wyborczą z 2014 roku i przedstawił dziennikarzom szczegółowe rozliczenie wydatków. – To odpowiedź na wniosek redakcji „Kuriera Tarnowskiego”. Nie mam nic do ukrycia i tak jak deklarowałem w kampanii wyborczej jestem zwolennikiem pełnej transparentności w życiu publicznym – mówił prezydent Ciepiela.
Faktycznie, lista darczyńców prezydenta i rozliczenie jego kampanii wyborczej nie zawierały żadnych kontrowersji.

W środę magistrat ogłosił listę organizacji pozarządowych, które otrzymały dotacje na realizacje projektów kulturalnych w mieście. Dzięki miejskim pieniądzom, w jednej z niewykorzystywanych, miejskich kamienic przy ulicy Wałowej swoją działalność z nową energią rozpocznie popularny Art-Squat. Dodatkowe wsparcie otrzymali również organizatorzy popularnego „Kina plenerowego w Parku Sanguszków”

– Dziękujemy urzędnikom, którzy poświęcili czas i pomogli nam w przygotowaniu dobrego projektu, a także władzom miasta, które chętnie finansują inicjatywy skierowane do młodzieży – mówili podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej przedstawiciele „Aspirantów” otwierających na nowo Art-Squat.

W czwartek, z walki o nominację Prawa i Sprawiedliwości w wyborach na prezydenta Tarnowa wycofał się Henryk Łabędź. Prezes Zakładów Mechanicznych uznał, że najlepszym kandydatem i murowanym zwycięzcą wyborczej batalii będzie Janusz Gładysz.

Od piątku można z kolei zgłaszać projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy mogą zadecydować o tym, jak zostanie wydanych aż 5 milionów złotych z miejskiej kasy. – Zwiększenie ilości pieniędzy na budżet obywatelski jest związane z rosnącym
zainteresowaniem mieszkańców. Co roku spływa do nas więcej projektów i coraz więcej ludzi głosuje – mówił podczas konferencji prasowej jeden z urzędników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.