Tarnów inwestuje w bezpieczeństwo na przejściach. Radna Świtalska: konieczny pilny audyt oświetlenia
W przyszłym roku w Tarnowie pojawią się nowe wzniesienia przejść dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów. Pięć szkół podstawowych zostanie także doposażonych w symulatory jazdy na rowerze. Pieniądze pochodzą funduszy unijnych z programu „Bezpieczny pieszy”. Czy to poprawi bezpieczeństwo? Częściowo tak. Natomiast radna Angelika Świtalska apeluje do władz miasta, aby przeprowadzić swoisty audyt oświetlenia przejść dla pieszych oraz ich otoczenia.
Tarnowski projekt zakłada zwiększenie bezpieczeństwa na rondzie przy ulicy Słonecznej i Starodąbrowskiej. Tam zostaną wymienione trzy gumowe wzniesienia dla pieszych na te z masy bitumicznej. Będą też doposażone w przejazdy dla rowerzystów. To samo dotyczy przejść przy ulicy Ks. Sitki obok ulicy Goldhammera i przy ulicy Gomoły, w miejscu przecięcia ulicy Widok.
Projekt „Bezpieczny pieszy” zakłada także edukację najmłodszych z zakresu zasad ruchu drogowego. Do pięciu szkół podstawowych (nr 3, 5, 8, 9 i 20) zakupione zostaną symulatory jazdy na rowerze. Dzieci jeżdżąc na dwukołowcu w okularach VR nauczą się w bezpieczny sposób jak poruszać się po ulicy.
Całkowity koszt projektu „Zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz doposażenie szkół w narzędzia edukacyjne z zakresu ruchu drogowego” wynosi 275 708,29 zł, z czego 234 352,04 pochodzi z funduszy unijnych.
Jaśniej, nie tylko na pasach
Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie radna Angelika Świtalska zaapelowała do władz miasta o przeprowadzenie swoistego audytu przejść dla pieszych w mieście. Radna chce, aby sprawdzono oświetlenie nie tylko samych przejść, ale również najbliższego otoczenia. Jak podkreśla, ostatnie wypadki na przejściach, wymagają pilnej interwencji.
Zwróciłam się z pilnym wnioskiem, aby doświetlić przejścia dla pieszych na al. Jana Pawła II oraz przeprowadzić swoisty nocny audyt przejść dla pieszych na terenie Tarnowa. Koniecznie trzeba w tym rejonie doświetlić najbliższe okolice przejść dla pieszych. O ile sama ,,zebra” jest dostatecznie doświetlona, to już dojście do niej niekoniecznie. Byłam ostatnio świadkiem kilku gwałtownych reakcji kierowców, którzy gwałtownie hamowali, gdyż po zmroku nie dostrzegli zbliżających się do przejścia ubranych na ciemno osób. Szybciej będzie doświetlić okolice przejść, niż czekać na efekty działań profilaktycznych skierowanych do mieszkańców miasta – uważa radna Świtalska.