26 kwietnia 2024
Aktualności

Tarnów: Inwestycje z poślizgiem. Lista wstydu

Na łączną kwotę blisko 7 milionów złotych opiewa skala tzw. wydatków budżetu Tarnowa niewygasających z upływem ubiegłego roku. Przyjęta w tej sprawie pod koniec ubiegłego roku uchwała pozwoli sfinalizować w tym roku inwestycje, których nie udało się zakończyć w 2017 roku. Warto zaznaczyć, że ten swoisty ,,kredyt zaufania” udzieliło jedynie siedmiu radnych. Drugie tyle wstrzymało się od głosu, wyrażając tym samym swoją dezaprobatę wobec działań miasta związanych z nadzorem realizacji inwestycji w Tarnowie. 

Najwięcej, blisko 2,3 miliona złotych to pieniądze przeznaczone na dokończenie remontu ul. Krakowskiej. Urząd Miasta, któremu szefuje prezydent Roman Ciepiela, tłumaczy się, że inwestycja nie została zakończona w ubiegłym roku w związku z koniecznością realizacji prac dodatkowych oraz wystąpieniem niesprzyjających warunków atmosferycznych (technologia robót wynikająca z dokumentacji technicznej uniemożliwia realizacje prac w okresie opadu deszczu oraz w temperaturze mniejszej niż 5 stopni Celsjusza oraz większej niż 25 stopni Celsjusza). Konieczne okazało się wydłużenie terminu realizacji robót budowlanych o okres wystąpienia tych okoliczności oraz przerwania robót w okresie zimowym do momentu wystąpienia sprzyjających warunków atmosferycznych. Termin wykonania przesunięty został więc na 29 czerwca 2018 roku. Przypomnijmy, że pierwotnie prace remontowe miały zakończyć się na tej ulicy 30 listopada. Jak podkreślają tarnowscy radni, trudno im zrozumieć przedłużający się termin zakończenia tego remontu, gdyż na chwilę obecną warunki atmosferyczne w żaden sposób nie odzwierciedlają zimowej aury, a roboty dodatkowe nie powinny mieć miejsca, gdyż ta nieudolnie zrealizowana inwestycja na przestrzeni ostatnich lat została wielokrotnie skontrolowana i nie powinna kryć już żadnych tajemnic.

Spore kwoty wydatków niewygasających dotyczą również remontu ul. Kochanowskiego (blisko 700 tysięcy złotych), rozbudowy ul. Wiśniowej wraz z przebudową ul. Poziomkowej, Czereśniowej i Harasymowicza (niemal 450 tysięcy złotych), przebudowy ul. Siewnej (ponad 440 tysięcy złotych) oraz remontu jezdni i chodników przy ul. Piłsudskiego (blisko 320 tysięcy złotych) i ul. Ujejskiego (ponad 250 tysięcy złotych). Wszystkie one zakończone mają być również do 29 czerwca przyszłego roku.

Urząd Miasta tłumaczy się, że w przypadku ul. Kochanowskiego wstrzymanie prac przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych związane było z niewykonaniem przez PDM Dębica robót przy ścieżce rowerowej (prace te są z sobą skoordynowane). Jeżeli chodzi o rozbudowę ul. Wiśniowej, w okresie realizacji zadania wystąpiły niesprzyjające warunki atmosferyczne, w wyniku których przesunięte zostały roboty związane z położeniem asfaltu. Niekorzystne warunki atmosferyczne uniemożliwiły także zakończenie prac przy ul. Siennej oraz ul. Piłsudskiego, przy czym w przypadku ul. Siewnej doszła do tego konieczność wykonania dodatkowego wzmocnienia konstrukcji drogi. Jeżeli chodzi natomiast o ul. Ujejskiego, przedłużające się na tej ulicy prace Tarnowskich Wodociągów S.A. oraz Polskiej Grupy Energetycznej wymusiły przesunięcie terminu rozpoczęcia prac przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.

Do końca kwietnia zrealizowana ma zostać modernizacja kina „Marzenie” (blisko 400 tysięcy złotych). W trakcie prac nad instalacją systemu klimatyzacji oraz budowy toalety dla niepełnosprawnych, podczas pierwszych odwiertów w stropie budynku kina doszło do drobnych pęknięć. W związku z tym zaprzestano kolejnych odwiertów do czasu wykonania dodatkowych wzmocnień stropu, co przedłużyło prace budowlane w obiekcie.

Ponad 360 tysięcy złotych dotyczy wydatków związanych z kulturą fizyczną. Chodzi tu o budowę boiska wielofunkcyjnego na os. Krakowska (ponad 150 tysięcy złotych) oraz rodzinną strefę aktywności na os. Nauczycielskim (blisko 210 tysięcy złotych). Na os. Krakowska wykonawca ze względu na niską temperaturę oraz opady nie zdążył ułożyć nawierzchni poliuretanowo-gumowej. Na os. Nauczycielskim, intensywne opady deszczu i śniegu oraz wysoki poziom wód gruntowych uniemożliwiły natomiast zrobienie i odpowiednie zagęszczenie podbudowy oraz wykonanie nawierzchni z kostki brukowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.