25 maja 2024
Aktualności

Tarnowian czekają podwyżki podatków, nawet przeszło o 66%! Radni PiS protestują

Tuż po wyborach, na drugiej sesji zwyczajnej prezydent Roman Ciepiela wniósł projekt uchwały, której celem była podwyżka podatków od nieruchomości. Głosami radnych Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, radnego Marka Ciesielczyka oraz koalicjanta uchwała o znacznym wzroście podatków została podjęta. Przeciwni podwyżkom podatków byli wyłącznie radni Prawa i Sprawiedliwości, jednak mając mniejszość nie zdołali zablokować tak znacznych podwyżek. Dziś przedstawiciele radnych klubu PiS spotkali się z dziennikarzami i opowiedzieli im o swoich wątpliwościach. 

 

– Te podatki i tak są wysokie, bowiem oscylują generalnie w górnych granicach stawek, które zaproponował minister finansów, a teraz jeszcze wzrosną. To prawda, że przez cztery lata podatki nie rosły. Uważaliśmy, że tak powinno pozostać, bo właśnie niskie podatki sprzyjają rozwojowi gospodarczemu i są takim naturalnym mechanizmem do przyciągania ewentualnych inwestorów do Tarnowa – mówi radny Kazimierz Koprowski z PiS.

Wykonując symulację jak wzrost podatków przełoży się na przeciętną rodzinę posiadającą dom jednorodzinny o pow. 150m2 na działce 10-arowej oraz garaż wolno stojący 30m2 można wyliczyć, że wzrost podatku wyniesie blisko 200 zł tj. ponad 50% od obecnie obowiązujących stawek. Podwyżki obejmą wszystkie nieruchomości na terenie Tarnowa. Stawka podatku dla budynków mieszkalnych wzrośnie o blisko 20%, podatki od gruntów wzrosną o przeszło 66%, stawka dla innych budynków, w tym garaży wzrośnie o ponad 52%. Podwyżki podatków nie ominą również przedsiębiorców i tu zaplanowano podwyżki. Podatek od gruntów gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza to ponad 9%, czym zbliżymy się do stawek maksymalnych. A zatem podatki obowiązujące w Tarnowie do tej pory i tak nie były na niskim poziomie. Portfel Tarnowian dzięki tej podwyżce portfel uszczupli się o ponad 4,7 mln zł.
Jak podkreślają radni PiS, wzrost podatków prezydent Ciepiela uzasadnia głównie planowanymi podwyżkami cen energii elektrycznej, która jest spowodowana wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 – w ciągu roku zdrożały trzykrotnie. Ewentualne podwyżki cen energii spowodowane są polityką Komisji Europejskej, która narzuca na Polskę zakup uprawnień do emisji CO2 po tak wysokich stawkach.
Klub Radnych PiS nie zgadza się z taką polityką prezydenta i jest zdania, aby nie przenosić na tarnowian wzrostu wydatków miejskich, a przychodów i oszczędności szukać w innych źródłach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.