ZPS: Zdrowy senior, to szczęśliwy senior… [ZDJĘCIA]
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady i warsztaty na temat zdrowej diety i aktywności fizycznej osób w starszym wieku organizowane w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.
Od tego jaki styl życia prowadzą seniorzy zależy to jak długo zachowają sprawność fizyczną i umysłową oraz dobre samopoczucie.
Fizjoterapeuta Arkadiusz Kabat przekonywał, że regularne podejmowanie wysiłku fizycznego wpływa na obniżenie ryzyka rozwoju wielu chorób, w tym: udaru, nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, osteoporozy, nadwagi i otyłości, raka piersi i jelita grubego, zaparć, depresji, chorób otępiennych.
Osoby po 65. roku życia powinny ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu przez około 45 minut.
Podczas wykładów seniorzy dowiedzieli się także co powinni jeść i jak komponować posiłki, ponieważ sposób żywienia wpływa na przebieg wielu schorzeń.
Dietetyczka Katarzyna Wojtas zwracała uwagę, że osoby starsze borykają się z rozmaitymi chorobami przewlekłymi: nadciśnieniem, cukrzycą, chorobami krążenia czy chorobą wrzodową żołądka. Czynnikiem ryzyka rozwoju wielu z nich jest nieprawidłowa dieta, dlatego właściwe żywienie jest ważnym elementem profilaktyki oraz leczenia tych schorzeń.
Dieta seniora powinna obfitować w warzywa i owoce. Zawierają one dużą ilość antyoksydantów, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego, który wspomaga perystaltykę jelit. Można je gotować na parze, rozdrabniać, przecierać czy robić z nich soki. Najlepsze źródło węglowodanów to przede wszystkim produkty pełnoziarniste – pieczywo, kasze, makarony. Źródłem tłuszczu w diecie osoby starszej powinny być ryby morskie, oleje roślinne, orzechy, nasiona, pestki.