25 maja 2024
Aktualności

Instytut im. Felczaka nie dla Tarnowa

Senatorowie, nie dopuszczając do głosowania poprawek w ustawie o Instytucie Współpracy Polsko – Węgierskiej zdecydowali, że siedziba placówki będzie się mieścić w Warszawie.

 O zlokalizowanie instytutu w Tarnowie, „najbardziej węgierskim z polskich miast”, bezskutecznie zabiegał prezydent Roman Ciepiela. Problem jednak w tym, że działania podjęto zbyt późno, bo dopiero na etapie głosowania nad ustawą. Instytut Współpracy Polsko – Węgierskiej im. Wacława Felczaka będzie się zajmował pogłębianiem polsko – węgierskiej współpracy w dziedzinach takich jak nauka, innowacje, kultura i sport.

Przypomnijmy, na posiedzeniu senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu w Warszawie, senator Czesław Ryszka (PiS) zgłosił do ustawy o instytucie poprawkę, zgodnie z którą siedziba placówki miała znaleźć się w Tarnowie. Z kolei podczas wczorajszych obrad Senatu sprawozdawca, senator Jerzy Fedorowicz (PO), również zabiegający o lokalizację instytutu w Tarnowie, przypomniał, że miasto zaproponowało placówce siedzibę w reprezentacyjnym budynku, mieszczącym dziś Pałac Ślubów.

Ostatecznie senatorowie zdecydowali jednak, że Instytut Współpracy Polsko – Węgierskiej znajdzie się się w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.