25 lutego 2024
Aktualności

Nowi Radni w gminie Wojnicz

Gmina Wojnicz ma nowych radnych. Nie jest to jednak efekt przyśpieszonych wyborów samorządowych, a nowy skład rady dotyczy „młodzieżowej sekcji” uchwałodawczego organu Wojnicza.
Młodzieżowa Rada Miejska w Wojniczu została powołana do życia w ubiegłym roku szkolnym 2016/2017 i jej pierwszy skład, po roku działalności, zgodnie ze statutem zakończył kadencję. W trakcie wyborów do MRM obowiązuje zasada, że to młodzi wybierają młodych. Skład Rady określany jest na drodze bezpośrednich wyborów odbywających się w każdej ze szkół gminy Wojnicz, z których każda to odrębny okręg wyborczy. MRM drugiej kadencji będzie funkcjonować na odmiennych zasadach w porównaniu do roku ubiegłego. Zmianie uległ statut, teraz radni wybierani są na okres dwóch lat, różne są także zasady przeprowadzania wyborów. Teraz radnymi mogą być absolwenci szkół do ukończenia 17 roku życia. Ostatecznie wybrano 18-stu młodzieżowych reprezentantów, którzy mają teraz szansę i obowiązek bycia głosem swojego pokolenia w gminie.

I Sesja MRM w Wojniczu odbyła się 19 października, druga już po tygodniu, 26 października. Wszyscy młodzi rajcy zostali zaprzysiężeni i otrzymali zaświadczenia o wyborze. W głosowaniu tajnym wybrano Prezydium Rady w składzie: Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej Magdalena Nowak, Wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej Emilia Kurtyka, Sekretarz Młodzieżowej Rady Miejskiej Agnieszka Góral.

Powołaliśmy do życia Młodzieżową Radę Miejską przeszło rok temu. Bardzo mi wtedy zależało na tym aby ten organ powstał, bo wiem jak odmienne mogą być myślenie i potrzeby młodych ludzi, w porównaniu do tego, czego oczekują dorośli. Chciałem aby nasz samorząd miał dobry kontakt z młodzieżą, oraz aby młodzież miała możliwość wyrażenia swojego zdania. Miniona kadencja pokazała, że pomysł był trafiony, więc kontynuujemy te działania. Nie do przecenienia jest także aspekt wychowawczo-edukacyjny całego przedsięwzięcia. Jestem pewien, że z grona dzisiejszej młodzieżówki wyrosną nowi radni, może nawet burmistrzowie, starostowie, i będą oni dobrze przygotowani do pełnienia swoich funkcji w społeczeństwie. To ważne aby propagować wśród młodych ideę samorządności, bo to na tym szczeblu zapada najwięcej decyzji mających bezpośredni wpływ na nasze życie – mówił Tadeusz Bąk Burmistrz Wojnicza.

Pełny skład II Kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wojniczu: Bojdo Kacper, Bujak Hubert, Góral Agnieszka, Kurtyka Emilia, Migoń Alan, Nowak Magdalena, Orszulak Kinga, Pikus Bartłomiej, Solak Roksana, Sumara Julia, Sumara Miłosz, Świętoń Jakub, Waśko Rozalia, Krawczyk Mateusz, Kuboń Julia, Ludwa Jakub, Ojczyk Patrycja, Zając Dominika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.