22 lutego 2024
Aktualności

Poseł Kukiz’ 15 żąda komisji ws. szacowania szkód w rolnictwie

Poseł Kukiz’ 15 Norbert Kaczmarczyk od wielu tygodni walczy w imieniu polskich rolników, którzy zostali dotknięci suszą. Dziś w Sejmie zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o powołanie specjalnej komisji do szacowania szkód wyrządzonych przez klęskę.

– Apeluję o powołanie specjalnej rządowej komisji do szacowania szkód w rolnictwie spowodowanych suszą – powiedział poseł Norbert Kaczmarczyk na posiedzeniu sejmu.

Poseł Kukiz’ 15 dodał, że samorządy nie są w stanie dogadać się z ministerstwem w sprawie susz występujących na terenie całej Polski. Rolnicy przychodzą do biur poselskich i zastanawiają się, dlaczego nie otrzymują od nikogo pomocy.

– Władza mówi, że suszy rolniczej nie ma. Samorządy są bierne. A rolnicy? Rolnicy liczą straty – twierdzi poseł Kaczmarczyk, który w imieniu poszkodowanych działa już od dawna.

Poseł Kukiz’ 15 zorganizował m.in. konferencję na polu rolnym. Rozmawiał z osobami najbardziej dotkniętymi klęsk żywiołową. Dzięki temu pokazał skalę problemu i z czym na co dzień muszą mierzyć się rolnicy.

– Jesteśmy na tym polu, aby ogłosić suszę w Małopolsce. Tu nic nie urosło, nie będzie żadnego zysku, będą tylko straty – podkreślał poseł Kaczmarczyk.

Na konferencji ogłoszono także informację o powołaniu stowarzyszenia wspierającego interesy rolników. Nowa organizacja „Chłopi” ma na celu konsolidację rolników wokół istotnych spraw.

– Powołujemy do życia stowarzyszenie „Chłopi”. Zbudujemy siłę, która dalej przekaże głos rolników. Trzeba się wspierać bo my, rolnicy jesteśmy jedną wielką rodziną. Chłop, to brzmi dumnie. Łączy nas wieś – dodał poseł Kukiz’ 15.

Poseł Kaczmarczyk złożył interpelację do premiera oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, w której proponuje konkretne rozwiązania mające na celu niesienie pomocy poszkodowanym rolnikom. Jest to kolejna tego typu interwencja posła w przedmiotowej sprawie.

Według raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach susza na terenie całej Polski występuje od kwietnia. Szczególnie dotknięte klęską zostały województwa podlaskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie, lubuskie, mazowieckie, warmińsko- mazurskie, łódzkie i lubelskie.

Najbardziej zagrożone są uprawy zbóż jarych, roślin strączkowych i krzewów owocowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.