25 maja 2024
Kultura

Teatry uliczne w Tarnowie

Już w najbliższy piątek, 7 lipca, przed mieszkańcami Tarnowawystąpią uczestnicy jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych Ulica. Tarnów odwiedzą między innymi artyści z Chile i Francji. Spektakle rozpoczną się o godz. 16:00 na Rynku. 

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych Ulica to festiwal organizowany w Krakowie przez Teatr KTO. Przegląd jest jednym z najstarszych tego typu festiwali w Europie Środkowej, odbywa się nieprzerwanie od 1988. Tym razem zawita także do Tarnowa.

Co roku festiwalowi przyświeca jakaś myśl przewodnia. Tym razem będzie to obraz życia ludzi, którym zabroniono czytania książek wykreowany w powieści Raya Bradburego „Fahrenheit 451”. „Fahrenheit 451″  to wizja przerażającego świata przyszłości, w którym dokonuje się ostateczny cywilizacyjny i kulturowy przełom. To świat, w którym zakazana jest wszelka literatura, sztuka i filozofia, a wszelkie indywidualne, wolne i wyzwolone myślenie, odczuwanie i poznawanie jest eliminowane. Świat, w którym pali się ocalałe jeszcze nieliczne książki, będące realnym i symbolicznym skarbcem ludzkiej wiedzy, mądrości i wolności. To świat „zniewolonych umysłów”, dusz i serc. Większość przedstawień zaproszonych do tegorocznej edycji festiwalu będzie mocnym, wyrazistym ostrzeżeniem przed takim światem, przed zagrożeniami takiej cywilizacji.

Festiwal odbędzie się w czterech miastach: Krakowie, Tarnowie, Alwerni i Oświęcimiu. Widzowie zobaczą w sumie ponad 200 wykonawców, którzy wezmą udział w ponad 80 wydarzeniach artystycznych. Spektakle kierowane są zarówno do widzów dorosłych, jak i do młodszej publiczności.

W Tarnowie sceną dla aktorów stanie się Rynek i Plac Sobieskiego. Tarnowską odsłonę festiwalu rozpocznie spektakl „Les Tonys” w wykonaniu teatru Compagnie Albedo z Francji o godz. 16:00 na Rynku. Zespół to założona w 1994 roku francuska grupa teatralna, która regularnie podróżuje, prezentując swoje spektakle podczas największych wydarzeń teatralnych świata. Liczba jego występów przekroczyła już 2000!

Godzinę później także na Rynku zobaczymy grupę FrutillasConCrema z Chile z przedstawieniem „Petit”. Zespół „Cia.FrutillasConCrema” powstał w 2004 roku w Santiago w Chile. Jego pragnieniem było od początku prezentowanie spektakli na całym świecie, stąd jego hasło przewodnie: „Odyseja dla przyjemności rozśmieszania ludzi”. Zespół wziął udział w ponad stu festiwalach teatralnych w dwudziestu ośmiu krajach Ameryki, Europy i Azji. Lider grupy – Claudio Martinez jest chilijskim artystą, klaunem, błaznem, mimem, żonglerem i linoskoczkiem. Stworzył on liczne spektakle jednoosobowe dla szerokiej publiczności w każdym wieku. Bez trudu pokonuje barierę językową, ponieważ komunikuje się z widzami językiem ciała, humoru i radości bycia razem.

Kolejno przed Ratuszem o godz. 18: 00 wystąpi Teatr Pinezka ze swoja interpretacją „Pana Twardowskiego”. Teatr Przemysława Grządzieli bawi ludzi na ulicach, placach i scenach całego świata od 1980 roku. Jego spektakle to mieszanka wybuchowa klaunady, teatru lalek i improwizacji. Występował na festiwalach teatralnych, m.in.: w Jordanii, Egipcie, Japonii, Tunezji, Chinach, Ekwadorze, Meksyku, USA, Palestynie i prawie wszystkich krajach Europy.

Na zakończenie tarnowskiego popołudnia z teatrami ulicy o godz. 19:00 na Rynku i pl. Sobieskiego widzowie spotkają się z wędrującym spektaklem „Peregrinus” w wykonaniu aktorów teatru KTO.

Teatr KTO powstał w 1977 roku, a swoją działalność zainaugurował spektaklem „Ogród rozkoszy”. Pierwszych dziesięć zamkniętych pokazów obejrzało kilkuset widzów; po ocenzurowaniu ponad rok później – niemal 3 tysiące w Krakowie i różnych miastach Polski. Teatr gościł w blisko 250 miastach w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. Podczas ponad 200 zagranicznych podróży Teatr KTO odwiedził Kolumbię, Meksyk, Brazylię, Kostarykę, Tunezję, Iran, USA, Koreę Południową i niemal wszystkie kraje Europy. Brał udział w prestiżowych festiwalach, m.in. w Seulu, Bogocie, Nowym Jorku, Sankt Petersburgu, Berlinie, Wiedniu, Pradze, Tiranie, Edynburgu, Mińsku i Kijowie. Teatr KTO jest organizatorem trzydziestu edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, a także realizatorem krakowskich projektów artystycznych – Noc Teatrów (11 edycji w latach 2007-2017) i Noc Poezji (5 edycji w latach 2011-2015).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.